„Rozmohl se nám tady takovej nešvár“… Hm, v tomto príspevku by som sa s vami chcela podeliť o vlastnú skúsenosť, ako som sa sama (trošku nechtiac) nechala nachytať v súťaži cez FB. Existujú aj seriózne, čoho som sama jasným dôkazom, no o tom neskôr.
Bohužiaľ, niektorí ľudia využívajú naivitu alebo možno nesústredenie iného človeka, ktorý nečíta popisy. Tak, na čo si treba dať pri zapájaní sa do súťaží cez sociálne siete pozor alebo ako nenaletieť, sa dozviete v tomto článku.
Najprv začnem tak, že ono sa naozaj dá cez FB dačo vyhrať. Mne sa to už podarilo niekoľkokrát. Naozaj. Vyhrala som knižku napr. cez BUX, maľovanky cez už nefungujúcu stránku Maľovanky do kabelky, voňavku v adventnom kalendári cez Marionnaud a naposledy kreatívnu sadu od Oma & Luj. To sa nechválim. Chcem vám tým len dokázať, že nie všetko je podvod. Bolo toho viacero, no škoda, že nikdy nie peniaze. Haha. 🙂 Ale veď treba sa tešiť aj z maličkostí.
Bohužiaľ, tiež som sa v zápale nadšenia veľmi nesústredila na popis v súťažnom príspevku či v správe, a doplatila som na to. Konkrétne to bol prípad, keď som si zasúťažila o dve bedničky na stránke Svet bedničiek. Ono by na tom nič nebolo, keby som bola viac všímavá a dávala si väčší pozor. V momente, ani nie 10 minút odvtedy, čo som sa do tejto súťaže zapojila, mi prišla správa, že mi gratulujú, že som vyhrala 2x bedničku pre seba a priateľa, ktorého som v komentári označila. A tu sa dostávam k podstate veci.
V súťažiach, ktoré som absolvovala doteraz a kde ma aj reálne vylosovali, ma dotyčná stránka NIKDY nekontaktovala priamo, ale zdieľali obrázok alebo video s mojím profilovým menom a výzvou na to, aby som sa im JA ozvala do správy. Tak som aj urobila, a zatiaľ som vždy mala dobrú skúsenosť. Napísala som adresu, tel. č., údaje, akým spôsobom chcem výhru poslať a tá prišla do dvoch-troch dní. Takže so súťažením cez sociálne siete som mala doteraz len samé dobré skúsenosti.
Na čo si teda treba dať pozor alebo čo si všímať, aby ste odhalili podvod?
PrintScreen z našej „úprimnej“ konverzácie
Samozrejme, z tejto konverzácie je asi moje nadšenie značne cítiť… No… A nikdy v živote mi predtým takto nenapísali, že sa mám registrovať!!! Dajte si na to pozor. Omylom som však preklikla, (preto nenávidím robiť čokoľvek na internetoch cez mobil a som za NTB či PC) a zobrazovali sa mi čudné veci… Podozrivé… Ďalšia vec. To som si uvedomila o niečo neskôr.
Tento „živý“ profil mi niekedy poslal žiadosť o priateľstvo. Prečo je to čudné? Pretože nikdy, naozaj nikdy vás stránka takto neosloví ako „údajný reálny“ profil. Takže, ak sa už do súťaží cez sociálne siete chcete zapájať, nikdy neprijímajte žiadosť o priateľstvo od známej stránky s mnohými sledujúcimi, ktorá sa tvári ako človek.
Ako to spoznáte? Jednoducho, treba si pozrieť v profile, či je to stránka. Tento „nešvár“, zneužívajúci naivitu ľudí sa v posledných dňoch rozmáha viac. Nižšie nájdete ďalšie PrintScreeny.
Bohužiaľ, sú aj iné prípady. Napr. veľmi seriózna stránka, s ktorou väčšinou ženy cvičia, Fitshaker, má ten istý problém. Tiež upozorňujú na podvodníkov na svojej stránke:
Zhrnutie
Určite by sa ešte niečo našlo, no v tomto článku som Vám zdieľala tie, na ktoré som ja sama natrafila. Joj, a aby som nezabudla! Čuduj sa svete! Po kliku na odkaz v MSN sa už „ľudský“ profil Svet bedničiek nedá dohľadať… Zaujímavé, že? Tak vám len poviem toľko, čítajte si poriadne pravidlá súťaží, podmienky, ktoré treba splniť a to najhlavnejšie – dátum ukončenia súťaže a dátum žrebovania.
Naozaj to sledujte, lebo by bolo veľmi smutné, keby naozaj seriózne stránky so zaujímavými produktmi prišli pre podvody o svojich verných fanúšikov. Áno, spomínam sociálne siete, ale tu som sa sústredila najmä na Facebook, keďže väčšinou sa zapájam do súťaží práve na ňom. Posledná vec. Vymažte si po takejto nepríjmnej skúsenosti cookies.
Zdroj obrázkov: PrintScreeny z príslušných FB stránok a skupín