Spovedáme autorov: Daniel Hevier

1
Share

Milí čitatelia!

Vo FB skupinke Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie už štvrtýkrát pokračuje moja aktivita s názvom Spovedáme autorov. Naposledy sme spovedali autorku Janu Pronskú. Rozhovor nájdete tu. V dnešnom článku si prečítajte ďalší rozhovor, v ktorom nám bol ochotný na zvedavé otázky odpovedať Daniel Hevier – autor, ktorý je aktívny celý život a jeho tvorba je naozaj rozsiahla. Celú jeho tvorbu si pozrite tu. V rozhovore sme sa pýtali na všeličo možné. Od obľúbených autorov, cez jeho tvorbu až po rady pre začínajúcich autorov. Boli položené aj otázky ohľadom pedagogickej praxe.

Spovedáme autorov: Daniel Hevier

Zdroj: pixabay.com

Rozhovor

Akú literatúru rád čítate? Ktorá kniha sa Vám páčila najviac a kto patrí medzi Vašich najobľúbenejších spisovateľov?

Čítam niekoľko kníh súčasne. Romány (najradšej od 500 strán), fantasy, sci-fi, inšpiratívnu literatúru (najmä o kreativite a vzdelávaní), rozprávky, poéziu, filozofické spisy… Jediné, čo nečítam, sú cestopisy. A autori? China Mieville, Paul Auster, Haruki Murakami, Alasdair Gray, klasici Balzac, Dostojevskij, Ivan Diviš, je ich množstvo. Obišla ma Hlava XXII, ktorú som začínal čítať asi tri razy a zakaždým som to vzdal.

V prípade, že dlhšie nemáte chuť písať, kde ju hľadáte? Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?

Mám dva recepty: Buď to nechám a venujem sa maľovaniu, ilustrovaniu, skladaniu piesní, spievaniu, písaniu textov, vytváraniu plastík… Alebo, ak sa to nedá kvôli záväzkom a súri ma termín, píšem nasilu a tvrdo, až sa to poddá. Niekedy sa 16 hodín trápim s textom a keď idem spať, vo sne sa mi to všetko pekne defragmentizuje a ráno mám výsledok hotový.

Kto je Vaším najobľúbenejším súčasným slovenským autorom/súčasnou slovenskou autorkou?

Sú ich desiatky: Rudolf Sloboda, Dušan Mitana, Ján Ondruš, Ľubomír Feldek, Jozef Mihalkovič, Vincent Šikula, Ján Johanides, Dalfar, Maja Gáboríková, Štefan Moravčík, František Andraščík, Pavol Suržin, Balla, Július Barč-Ivan, Blažej Belák, Krista Bendová, Janko Kráľ, Margita Figuli, Edmund Hlatký, Ivan Štrpka, Ivan Laučík, Anna Ondrejková, Dana Podracká, Štefan Strážay, František Švantner, Božena Trilecová, Timrava, Miroslav Válek… Stačí?

Čo sa Vám píše lepšie – poézia či próza?

Oboje. A niekedy mám chuť napísať básničku, keď mám práve napísať prózu, a naopak.

Kedy najradšej píšete?

Stále a všade. V aute, za počítačom, na lavičke, dokonca aj v spánku.

Ako dlho ste mali v hlave Chymeros, kým ste ho začali realizovať?

Merateľne 7 rokov, ale v podstate od detstva. Mal som rád knihy, ktoré som prenášal do života: S Robinsonom som si vytvoril pustý ostrov, s Tarzanom som sa škriabal po stromoch, s Rýchlymi šípmi som zakladal partie… Takže som túžil napísať knihu, ktorá by sa stala súčasťou života jej čitateľa.

Čo by ste odporučili začínajúcim autorom, ktorý sa boja do písania „dokopať“, ktorí si sami veľmi neveria?

Vezmite si čistý papier alebo otvorte nový dokument vo Worde a napíšte ľubovoľné písmeno. Keď ho máte, dopíšte slovo, ktoré ním začína. Hurá! Už máte začiatok prózy alebo básne. Za prvé slovo napíšte ďalšie a ďalšie, a už máte prvú vetu alebo verš. Vidíte, ako to ide ľahko? No a potom pokračujte. Nemusíte veriť sebe, verte slovám a myšlienkam, ktoré budú prichádzať.

Čo Vás najviac pri písaní motivuje?

Tie najlepšie príbehy, básne, texty sa napíšu sami. Jednoducho si vyžiadajú, aby som ich zachytil. Pri tých ostatných je dobrou motiváciou termín. Alebo Habera, ktorý mi volá: Dano, potrebujem do úst nejaké slová!

Keďže ste aj pedagóg, ktoré ročníky sa Vám učili/učia najlepšie?

Tie najproblematickejšie. Tie, pri ktorých musím prekonávať odpor, nezáujem, apatiu, ignorovanie, aroganciu žiakov. Ale keď to spoločne prekonáme, je to na celý život. Aj pre deti, aj pre mňa.

Čo by ste na dnešnom fungovaní školstva zmenili, keby ste mali túto právomoc?

To je na dizeratačnú prácu alebo sympózium. Zmenil by som základy. Ale ako prvé známkovanie a domáce úlohy.

Ktorý z Vašich piesňových textov máte najradšej a ktorý sa Vám písal najťažšie?

Mám rád také menej známe a hrané texty, Starý zákon, Ženy a kvety sa nekradnú, List od Vincenta, Trest… Ale najviac asi Jeden kabát, jedna koža, jedna tvár. To je môj epitaf. Najťažšie a najdlhšie sa mi písal text Držím ti miesto. Napísal som asi 20 verzií, jednu horšiu od druhej. A potom ma to zrazu osvietilo a text som napísal za dve minúty.

Vy ste celý život veľmi aktívny, tak mi napadá otázka. Máte vôbec čas na oddych? Ak áno, ako najradšej oddychujete?

Najradšej odpočívam prácou, aktivitou, pechorením sa. Neviem oddychovať – rovno odpadnem. Ale odpočiniem si aj jazdou v aute. V kníhkupectvách a antikvariátoch. Počúvaním hudby a sledovaním seriálov. Čítaním. Aj plávanie je dobré. Rád sa tiež rozprávam a stretávam s ľuďmi.

Stalo sa Vám niekedy, že ste chceli so všetkým prestať?

Každú chvíľu. Ale iba na chvíľu.

Ďakujem všetkým za krásne, poučené, sympatické a sympatizujúce otázky.

Spovedáme autorov: Daniel Hevier

Zdroj: pixabay.com

Touto cestou by som sa ešte raz chcela poďakovať autorovi, že súhlasil s touto milou aktivitou v rámci FB skupiny Knižná vášeň a aktuálne knižné akcie. Dajte vedieť do komentára, ktorú z autorových kníh máte najradšej a prečo. Ja najradšej spomínam na knihu z detstva Nám sa ešte nechce spať. Najbližšie sa môžete tešiť na rozhovor s Michaelou Ellou Hajdukovou a v blízkej dobe na ďalších našich skvelých autorov, tak sledujte a čítajte blog, aby vám rozhovory pre milovníkov kníh slovenských autorov neušli.  

Ďalšie rozhovory: